Prawo Energetyczne ¦ Układy sieci ¦ Stopnie ochrony
Obciążalność przewodów ¦ Dobór bezpieczników
Wyłącznik bioenergetyczny ¦ Wyłącznik różnicowo-prądowy
Wyłącznik instalacyjny nadprądowy ¦ Złączki WAGO®


          Wykonujemy instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, warsztatach, budynkach biurowych i innych. Szybko, tanio i profesjonalnie. Pracę wykonujemy zgodnie z projektem zawartym w dokumentacji budynku lub – gdy takiej dokumentacji brak – tworzymy ją. Według życzenia inwestora dokonujemy zmian w projekcie instalacji, po zakończeniu prac wykonujemy dokumentację powykonawczą.
          Instalację elektryczną prowadzimy z reguły w budynkach, w których nie dokonano jeszcze prac tynkarskich. Już na tym etapie budowy proponujemy inwestorowi położenie okablowania także dla innych instalacji: alarmowej, telewizyjnej, telefonicznej oraz instalacji domofonowej lub wideofonowej. Przyjęcie naszej oferty pozwala na znaczne oszczędności czasu i pieniędzy w przyszłości.

Koszt wykonania instalacji elektrycznej:

          Koszt położenia instalacji elektrycznej jest zależny od ilości punktów elektrycznych przewidzianych do montażu w budynku. Cena punktu jest zależna od warunków lokalnych, materiału użytego do budowy budynku, itp. Cena punktu elektrycznego podlega negocjacji.

          Poniższa tabela zawiera rozwinięcie pojęcia ”Punkt elektryczny”:

Schemat monatażowy
Schemat ideowy
1 punkt
Gniazdo jedofazowe pojedyńcze lub podwójne
1 punkt
Łącznik zwierny podświetlany, puszka, żarówka.
1,5 punktu
Łącznik dwugrupowy, puszka, dwie żarówki.
2 punkty
Dwa łączniki schodowe, puszka, dwie żarówki
2,5 punktu
Dwa łączniki schodowe, łącznik krzyżowy, dwie puszki, żarówka
2 punkty
Gniazdo trójfazowe, puszka

          Każda dodana żarówka (punkt świetlny) przy instalacji obwodu świetlnego, np. do układu łączników schodowych, powoduje wzrost kosztów o 0,5 punktu. Jako 0,5 punktu traktowany jest także każdy wypust: np.: zacisk przewodu wyrównawczego w łazience, puszka z zaciskami wypustowymi pod oświetlenie halogenowe.
          Montaż tablic rozdzielczych rozliczany jest w następujący sposób: każdy aparat zamontowany na tablicy (skrzynce) rozdzielczej, zarówno wyłącznik instalacyjny jak i wyłącznik róznicowo–prądowy, czy 4–polowy odłącznik traktowany jest jak 1 punkt elektryczny.

Do góry

Powrót do strony głównej

Strona stworzona przez Pawła Kawkę.
literat@dawel.prx.pl